Haber

Erdoğan: Şuşa Başkonsolosluğumuzu her an açmaya hazırız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Şuşa Başkonsolosluğumuzu ne zaman isterseniz açmaya hazırız. Şuşa Başkonsolosluğumuz açılabilirse bu başta Ermenistan olmak üzere tüm dünyaya farklı bir mesaj olur.” söz konusu.

Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Gençlik Sarayı’nda gerçekleştirilen heyetler arası görüşmenin açılışında konuştu.

Halkın teveccühü ile yeniden cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından KKTC’ye, ardından Bakü’ye geldiklerini belirten Erdoğan, Aliyev’e misafirperverlikleri için teşekkürlerini iletti.

Türkiye-Azerbaycan kardeşliğinin tüm dünyada gıpta ile takip edildiğini vurgulayan Erdoğan, bunun son örneğinin Türkiye’deki deprem felaketinde görüldüğünü hatırlattı.

Azerbaycan hükümeti ve halkının Türkiye’nin acısını kendisi gibi paylaştığını, heyetlerin hızla şok bölgesine geldiklerini hatırlatan Erdoğan, “Kalbi bizimle atan her Azerbaycan askerine şahsım ve milletim adına minnettarım. .” söz konusu.

Şuşa Beyannamesi ile ittifak düzeyine yükseltilmiş çıkarları her alanda geliştirmeye kararlı olduklarının altını çizen Erdoğan, şunları kaydetti:

“Şuşa Başkonsolosluğumuzu her an açmaya hazırız. Hakan Bey (Fidan) o konuda vakit kaybetmeden… Şuşa Başkonsolosluğumuz açılırsa bu tüm dünyaya farklı bir açıklama olur. Maarif Vakfımız, Azerbaycan makamlarının da desteğiyle eğitim alanındaki faaliyetlerine devam ettiğini belirterek, “İnşallah önümüzdeki yıl okulumuzun yeni eğitim kampüsünü hizmete açmayı planlıyoruz. Sevgili kardeşimle ikili görüşmemizde Hazar transit orta koridorunu ve bu kapsamda Bakü-Tiflis-Kars demiryolu sınırını bir an önce halletmemiz bizim için çok faydalı olacaktır.”

horasan-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu